Afghanistan

Fart i forhand­lin­gene

USA vil at Pakistan og Iran skal presse Taliban til å forhandle med myndighetene:

AFGHANSK DIALOG: President Ashraf Ghani, som her registrerte seg som kandidat til presidentvalget, vil sitte ved forhandlingsbordet med USA og Taliban. FOTO: RAHMAT GUL, AP/NTB scanpix Rahmat GulAFGHANSK DIALOG: President Ashraf Ghani, som her registrerte seg som kandidat til presidentvalget, vil sitte ved forhandlingsbordet med USA og Taliban. FOTO: RAHMAT GUL, AP/NTB scanpix Rahmat Gul

Mulla Abdul Ghani Baradar, som var med å opprette Taliban i 1994, ble torsdag utnevnt til å lede Talibans politiske kontor i Qatar som har ansvaret for forhandlingene med USA.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Icc

Sjefak­toren har fått sparken, og USA har trappet opp angrepet på Den inter­na­sjo­nale straffe­dom­stolen. Er retts­in­stansen i Haag så svekket at Benjamin Netanyahu kan slippe unna?

Analyse

«Uso­li­da­risk, uaksep­tabelt og opport­u­nis­tisk».

Vestbredden

Israel gjør alvor av boset­tings­planen som vil dele Vest­bred­den i to. Britenes nye utenriks­mi­nister varsler «omfat­tende tiltak».