Kronikk

Distrak­sjons­verk­tøyet

Å gi 12–15-åringer tilgang til et læringsverktøy full av spill og sosiale medier, er å sabotere læringen.

IPAD TIL FOLKET: Uten nettfilter og god opplæring ødelegger iPad mer enn den forbedrer, skriver lærer Peter A. Stivang. Her fra Jong Skole i Bærum, der rektor Frode Sømme var tidlig ute med å innføre iPad til alle. FOTO: LINDA BOURNANE ENGELBERTH Linda Bournane EngelberthIPAD TIL FOLKET: Uten nettfilter og god opplæring ødelegger iPad mer enn den forbedrer, skriver lærer Peter A. Stivang. Her fra Jong Skole i Bærum, der rektor Frode Sømme var tidlig ute med å innføre iPad til alle. FOTO: LINDA BOURNANE ENGELBERTH Linda Bournane Engelberth

Min erfaring, etter syv år i ungdomsskolen, er at det er tre grunnleggende rammevilkår som må være til stede for at en læringsprosess skal oppstå. Dette er motivasjon for læring, fokus i arbeidsprosessen og dyp konsentrasjon. Når disse tre tingene er på plass, kan eleven rett og slett ikke unngå at læring oppstår.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Frankrike er i gjelds­kri­se, og det raser et gene­ra­sjons­opprør i gatene. Men ifølge Thomas Piketty finnes det en annen løsning.

Det fins en rekke konkrete forslag for å løse lesekrisen, men de fremmes ikke i debatten.

Alt preller av på Flávio Bolsonaro. Nå kan skandale­kan­di­daten bli Brasils neste president, ved å bruke opp­skrif­ten fra Donald Trump.