Anmeldelse

Sjelens Amerika

Over Atlanteren: Anna Kleiva og Leif Bull undersøker den store lengselen etter de amerikanske metropolene.

BEVEGELSE: Hva ligger det i å ville dra bare for å dra? Anna Kleiva og Leif Bull har begge selv reist for å undersøke dette behovet litterært. FOTO: TONY HOFFARTH, FLICKR BEVEGELSE: Hva ligger det i å ville dra bare for å dra? Anna Kleiva og Leif Bull har begge selv reist for å undersøke dette behovet litterært. FOTO: TONY HOFFARTH, FLICKR

Anna Kleiva

Echo Mountain.

Litteratur

Forteljingar frå L.A.

Forlaget Oktober 2018, 332 sider

Leif Bull

Neonskrift. Essays om litteratur, natten og New York

Cappelen Damm 2018, 192 sider

«[V]il berre over / eit eller anna hav», skriver Anna Kleiva i «Ti liknande versjonar» (2011), en diktdebut preget av rastløs utferdstrang: «tenk på alle måtane eg kunne / forsvinne på […] på Macy’s i New York». Når vi vil bort, hvorfor er det så ofte USA vi vil til? Etter å ha lest Kleivas siste bok, «Echo Mountain: Forteljingar frå L.A.» og Leif Bulls «Neonskrift: Essays om litteratur, natten og New York», blir det tydelig hvor sterk tiltrekningskraft som ligger i fortellingene om USAs glitrende storbyer, ville fester og punk-konserter – steder for «det ukontrollerte, uoversiktlege». Ingen av dem har levd noe lignende liv i en slik by, men i begge bøker beskrives likevel de amerikanske metropolenes frihet og energi som en klar, underlig hjemlengsel.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

Omsider har Kjartan Fløgstad skrive om seg og sitt. Det har blitt eit kollektivt portrett av indu­stri­sam­funnet han vaks opp i.

Vår egen navle

Tale til Bokma­ga­sinet i anledning 20-årsdagen.

Nordisk råd

Bokmässan i Göteborg var prega av to valdsame hendingar.