Julekalender

I grenseland

Fortsatt i Norge, men bare så vidt.

KONTAKT: Ellisif Wessels bilder fra Varanger viser samisk kultur. FOTO: NORSK FOLKEMUSEUM/ 8DIGITALT MUSEUM KONTAKT: Ellisif Wessels bilder fra Varanger viser samisk kultur. FOTO: NORSK FOLKEMUSEUM/ 8DIGITALT MUSEUM

Noe av det første jeg la merke til på vei inn fra flyplassen i Kirkenes var en stensilert graffiti-figur: en gutt i samekofte og lue, med en bombe i hånda. Tampen brenner. Vi er definitivt ikke i Oslo lenger.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Viktor Orbán angriper sine kommu­nis­tiske forgjen­gere også arki­tek­to­nisk. Arenaen er Budapests symbol­tunge borgområde, og uttrykket er fortidens.

Bøker

Olav Duun skildret kjærlighet, galskap og øksemord. I år feires forfat­terens 150-års­ju­bi­leum landet over.

Ved veis ende

Beatriz González er død, 93 år gammel. I juni vier Astrup Fearnley Museet en stor utstilling til hennes arbeider.