Abort

Spår mer selvbe­stem­melse

Professor og overlege Britt-Ingjerd Nesheim (76) har sittet i abortnemnd fra tida før abortloven:

VETERAN: – Vi kan ikke stritte imot teknologien, sier Britt-Ingjerd Nesheim (76). Hun mener tidlig fosterdiagnostikk gjør råd og veiledning enda mer nødvendig enn i dag. John Trygve TollefsenVETERAN: – Vi kan ikke stritte imot teknologien, sier Britt-Ingjerd Nesheim (76). Hun mener tidlig fosterdiagnostikk gjør råd og veiledning enda mer nødvendig enn i dag. John Trygve Tollefsen

I Klassekampen torsdag intervjuet vi «Anna» som fortalte hvordan hun fikk støtte og hjelp til å ta det vanskelige valget om å avbryte svangerskapet da hun møtte i abortnemnd i uke 22. Nemnda var to kvinnelige leger som gråt med henne under møtet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Oljefondet

I dag kommer nye etikk­reg­ler for oljefondet. Norsk Folkehjelp-sjefen krever fortsatt nei til atomvåpen og mulighet til å svarte­lis­te verstinger.

Nav

Nav-revolusjon: Skal teste nytt grep for unge

Vi havna på …

… en fore­les­ning om Fridtjof Nansens forskning på slimålens nerve­sys­tem. Den inspirerer fortsatt norske fagmiljø til hjerne­forsk­ning i verdens­klasse.