Klima

Norsk gass på lobbytoppen

Equinor har tredoblet lobbyinnsatsen i Brussel de siste tre årene for å sikre gode vilkår for gass:

TOPP STEMNING: Equinor har satset stort på å gjøre navn og logo kjent i EU-hovedstaden Brussel både gjennom reklame og omfattende lobbyvirksomhet. Her feirer konsernsjef Eldar Sætre i Equinor et godt årsresultat for selskapet.FOTO: VIDAR RUUD, NTB SCANPIX Ruud, VidarTOPP STEMNING: Equinor har satset stort på å gjøre navn og logo kjent i EU-hovedstaden Brussel både gjennom reklame og omfattende lobbyvirksomhet. Her feirer konsernsjef Eldar Sætre i Equinor et godt årsresultat for selskapet.FOTO: VIDAR RUUD, NTB SCANPIX Ruud, Vidar

Beløpet Equinor bruker på EU-lobbyisme, har økt fra 9 millioner kroner i 2015 til 31 millioner kroner i 2017. Selskapet, som er 67 prosent eid av den norske stat, er nå den største norske aktøren i Brussel og helt i toppen blant internasjonale olje- og gasselskaper. Det kommer fram av EUs Transparency Register og nettsiden Lobbyfacts.eu.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Utdanning

På ett punkt gjør norsk skole det bedre enn snittet: Elevene trives og er mindre ensomme enn i mange andre land.

Samferdsel

Hurtig­båt­ruter og ferje­strek­ninger langs hele kysten kansel­leres på grunn av mannskaps­mangel. Ordføreren i Måsøy ber om tiltak.

Barnevern

Fortsatt er vedtaket om strengere politi­at­test-ordning for barne­verns­an­satte «under be­hand­ling» i regje­ringen.