Bøker

Når framtida blir avlyst

Timothy Snyder har skrevet bestselgere om andre verdenskrig. Nå har han i stedet rettet blikket mot vår egen tid.

DET UUNNGÅELIGE: – Når vi antar at det virkelige automatisk er det gode, har vi avskaffet oss selv som demokratiske deltakere, sier historiker Timothy Snyder, aktuell med boka «Veien til ufrihet» på norsk. FOTO: SIV DOLMEN Siv DolmenDET UUNNGÅELIGE: – Når vi antar at det virkelige automatisk er det gode, har vi avskaffet oss selv som demokratiske deltakere, sier historiker Timothy Snyder, aktuell med boka «Veien til ufrihet» på norsk. FOTO: SIV DOLMEN Siv Dolmen

Et dusin brevbomber til USAs president Donald Trumps verste motstandere, et blodig angrep mot en synagoge i Pittsburgh, og et Brasil som faller til en høyreekstremist – det går nesten ikke en dag uten foruroligende meldinger: Verdens liberale stater knaker i sammenføyningene, mindretall demoniseres systematisk, løgner og manipulasjon vokser vilt på sosiale medier. Og overalt er de autoritære populistene på frammarsj.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Aschehoug forlag er til salgs. Medie­fors­ker Helge Rønning håper norske investorer kjenner sin besø­kel­sestid.

Teater

Lørdag inviterer Trøndelag Teater til soli­da­ri­tets­konsert for Gaza. – Ansatte og publikum har ønsket flere måter å bidra på, sier teater­sjefen.

På tampen

Er det greit å glede seg litt over Ulrikke Brandtorps exit?