Nato

På offensiven i fjellbygda

Amerikanske og spanske tanks deltar i krigsøvelse i lille Oppdal i Trøndelag:

BRENNBART: Luis Pinichet og hans menn fra US Marine Corps var torsdag med i den fiktive kampen om Oppdal, som del av Nato-øvelsen Trident Juncture som varer til onsdag. Frida Holsten GullestadBRENNBART: Luis Pinichet og hans menn fra US Marine Corps var torsdag med i den fiktive kampen om Oppdal, som del av Nato-øvelsen Trident Juncture som varer til onsdag. Frida Holsten Gullestad

– Om noen av dere har sett filmen «Fury», ikke gjør som dem. Vi kommer ikke bare forbi og plukker dere opp, sier Luis Pinichet, såkalt tank platoon commander fra US Marine Corps i en brifing for nyankomne soldater på lettere kjøretøy.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Måling

Borgerleg veljarjafs på ny måling, mens raudgrøne veljarar samlar seg på gjerdet. Nå vil Frp-ordførar ha Sylvi Listhaug som stats­mi­nister.

Kraft

Regjeringa vil bygga meir vindkraft på land. Planen får både ris og ros.

Ministernes mester

Forvent­nin­gene til finans­mi­nister Jens Stol­ten­berg var skyhøye da han vendte hjem til norsk politikk. Det skulle vise seg å være vanskelig å leve opp til.