Fylkesreform

Viken vakler videre

FAST HÅND: Fylkesordfører og nemndleder Anette M. Solli fikk sin vilje ta forslagene om å legge arbeidet for Viken på is ble utsatt. Foto: Cornelius Poppe, NTB Scanpix Poppe, CorneliusFAST HÅND: Fylkesordfører og nemndleder Anette M. Solli fikk sin vilje ta forslagene om å legge arbeidet for Viken på is ble utsatt. Foto: Cornelius Poppe, NTB Scanpix Poppe, Cornelius

Motstanderne av å gå videre med sammenslåingen av Akershus, Buskerud og Østfold hadde flertall da fylkespolitikerne møttes i Fellesnemnda for Viken, men forslagene om å stille det politiske arbeidet i bero ble ikke realitetsbehandlet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.