Dagboka

Songen

  • Per Sandberg har gått av som statsråd. Det får mange konsekvensar, som til dømes at han ikkje får delteke på dei programpunkta han var sett opp på under Arendalsuka. Eit av møta har tittelen «Sildefest, fiskeskrøner, Bjarne Brøndbo og litt politikk på norges mest høyteknologiske fiskebåt!». Eit anna arrangement lokkar med at «Gjester som Frp-nestleder og fiskeriminister Per Sandberg og tidligere partisekretær Martin Kolberg (Ap) snakker rett fra levra i kjent stil». Høgdepunktet ville nok likevel vore onsdagen, der Per Sandberg og Jørn Hoel skulle framføre ein ny song om villfisk. No får vi aldri høyre Sandberg tralle i veg om villfisk, men heldigvis kan Klassekampen her presentere låta slik vi tippar ho er. Melodi: Torskevise.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Dagboka

Papa marxista

Den katolske kirka har fått en ny pave. Torsdag kveld, rett før kl. 18, steg det hvit røyk opp fra pipa i Det sixtinske kapell, og folkemengden av katolikker som hadde samlet seg på Petersplassen, brøt ut i jubel og gledestårer: «Habemus papam!» Noen minutter seinere ble det klart at det var den nordamerikanske kardinalen, Robert Francis Prevost, som hadde fått det ærefulle oppdraget. Pave Leo XIV blir hans navn. Paven har bakgrunn fra Augustin-ordenen. Han kjent for sitt misjonerende arbeid i Peru, har studert både matematikk og filosofi, og han oppfattes som progressiv. Verdens LHBTQ+-katolikker er likevel vaktsomme. I 2012 skal nemlig paven ha ymtet frampå om at en «homoseksuell livsstil» strider mot evangeliet. Håpet deres er imidlertid at synet hans skal ha endret seg, i tråd med kirkas utvikling under pave Frans. En bevegelse som definitivt ikke er begeistret, er MAGA-folket.

Opinion

Digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) mener vi er på ville veier. Denne uka var hun innom et debattmøte på Lade skole i Trondheim om skjerm og mobil for foreldre til barn som går i 1. til 7. klasse. Tung var åpen om at hun selv er mor og vet hvor vanskelig det kan være. Ingen har satt aldersgrenser for sosiale medier før for å begrense barnas eksponering for mørke algoritmer. Dette er nybrottsarbeid som tar tid, var ministerens beskjed.

Dugnad, en livsstil

I dag er det 80 år siden Norge ble fritt fra den tyske okkupasjonen under andre verdenskrig. Krigen etterlot Norge i bolignød. I løpet av krigsårene ble det knapt bygget boliger. For ikke å glemme bebyggelse og byer rundt om i landet som ble brent ned og bomba. Som følge av dette ble det igangsatt en omfattende sosial boligbygging i etterkrigsårene. Etableringen av Husbanken skulle sikre det breie lag i befolkningen et godt sted å bo. Mye av byggingen ble gjort på dugnad, og til å begynne med ble boligene tildelt dem som hadde størst behov og dem som hadde lagt ned flest dugnadstimer.