Syria

Starter spede samtaler

Den syriske regjeringen og utsendinger fra kurdiskdominert region åpner for å forhandle:

FARVEL TIL VÅPNENE? SDF, en sammensetning av ulike grupper der de kurdiske militsene YPG og YPJ utgjør hoveddelen, kontrollerer rundt en firedel av Syria. De åpner nå for å forhandle med den syriske regjeringen om en politisk løsning. Her er YPJ-krigere utenfor Raqqa, som er under SDFs kontroll. FOTO: BULENT KILIC, AFP/NTB SCANPIX BULENT KILICFARVEL TIL VÅPNENE? SDF, en sammensetning av ulike grupper der de kurdiske militsene YPG og YPJ utgjør hoveddelen, kontrollerer rundt en firedel av Syria. De åpner nå for å forhandle med den syriske regjeringen om en politisk løsning. Her er YPJ-krigere utenfor Raqqa, som er under SDFs kontroll. FOTO: BULENT KILIC, AFP/NTB SCANPIX BULENT KILIC

I helga møttes den syriske regjeringen og representanter fra Det syriske demokratiske rådet (SDC) til samtaler i Damaskus. SDC er den politiske greina til De syriske demokratiske styrkene (SDF) som nå er den største fraksjonen i Syria utenom regjeringsstyrkene. De besitter rundt en firedel av landområdene i Syria, hovedsakelig områdene nordøst for elva Eufrat og blant annet byene Raqqa, Tabqa og Manbij.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Fotball-vm

VM i skadefryd og konspi­ra­sjons­teorier.

Tyskland

Fem aktivister fra Palestine Action stilles for retten i Tyskland for å tilhøre «en kriminell orga­ni­sa­sjon».

Syria

De nye myndig­he­tenes tilnærming til Syrias problemer er opp­skrif­ten på klasse­mes­sig katastrofe, mener Marcelle Shehwaro.