Akademia

– De forenkler debatten

Gunnar Skirbekk mener kampen for mangfold på pensum minner om amerikansk «campusradikalisme»:

FINGEREN I JORDA: Studenter og akademikere i Norge trenger ikke nødvendigvis fordype seg i andre lands postkoloniale erfaringer. De kan begynne med å studere «avkoloniseringen» av Norge, mener Gunnar Skirbekk. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning BratlieFINGEREN I JORDA: Studenter og akademikere i Norge trenger ikke nødvendigvis fordype seg i andre lands postkoloniale erfaringer. De kan begynne med å studere «avkoloniseringen» av Norge, mener Gunnar Skirbekk. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning Bratlie

Gunnar Skirbekk, professor emeritus i vitenskapsfilosofi ved Universitetet i Bergen, mener debatten om avkolonisering av akademia og mer mangfoldig pensum er preget av forenklinger.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

30 år etter at «Naiv. Super» kom ut, har Erlend Loes gjen­nom­brudd sjarmen i behold.

Bøker

Har forfat­tar­stjerna stole livet til ein Hollywood-kjendis?

Medier

Nettavisa Altinget avvikles bare måneder etter at JP/Politiken tok over som eier. Det fantes ikke marked for et slikt konsept i Norge, mener medie­fors­ker.