Populisme

Vesten kan følge Orbán

Populismeforsker Yascha Mounk mener at oppskriften som populister i Ungarn følger, kan spre seg:

DIKTATUR: Det er ikke riktig å betrakte Victor Orbans Ungarn som et illiberalt demokrati. Ungarn er ikke lenger et demokrati. Det er et valgdiktatur, mener Yasha Mounk. FOTO: DARKO VOJINOVIC, AFP/NTB SCANPIX Darko VojinovicDIKTATUR: Det er ikke riktig å betrakte Victor Orbans Ungarn som et illiberalt demokrati. Ungarn er ikke lenger et demokrati. Det er et valgdiktatur, mener Yasha Mounk. FOTO: DARKO VOJINOVIC, AFP/NTB SCANPIX Darko Vojinovic

Det liberale demokratiet er i en like alvorlig krise i USA og Vest-Europa som i Polen og Ungarn. Det hevder Yascha Mounk i en ny og mye omtalt bok, «The People vs. Democracy – Why Our Democracy is in Danger & How to Save It».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Utenfor Ice-ho­ved­kvar­teret i Chicago barker venstre­ak­ti­vister sammen med et aggressivt opprørs­po­liti

Ukraina-krigen

Donald Trump skal ha truet Volodymyr Zelenskyj med at Russland ville «ødelegge» Ukraina hvis ikke Zelenskyj gir fra seg Donbas-­regionen.

Gaza

– Israels splitt og hersk er den eldste koloniale strategien, sier histo­rie­pro­fessor Rashid Khalidi.