Populisme

Vesten kan følge Orbán

Populismeforsker Yascha Mounk mener at oppskriften som populister i Ungarn følger, kan spre seg:

DIKTATUR: Det er ikke riktig å betrakte Victor Orbans Ungarn som et illiberalt demokrati. Ungarn er ikke lenger et demokrati. Det er et valgdiktatur, mener Yasha Mounk. FOTO: DARKO VOJINOVIC, AFP/NTB SCANPIX Darko VojinovicDIKTATUR: Det er ikke riktig å betrakte Victor Orbans Ungarn som et illiberalt demokrati. Ungarn er ikke lenger et demokrati. Det er et valgdiktatur, mener Yasha Mounk. FOTO: DARKO VOJINOVIC, AFP/NTB SCANPIX Darko Vojinovic

Det liberale demokratiet er i en like alvorlig krise i USA og Vest-Europa som i Polen og Ungarn. Det hevder Yascha Mounk i en ny og mye omtalt bok, «The People vs. Democracy – Why Our Democracy is in Danger & How to Save It».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina

En ny europeisk-amerikansk plan skal bane vei for fred i Ukraina. Men Trumps diesel­av­tale kan sette kjepper i hjulene.

Reportasje

Mens Israel går til valg, balanserer pa­le­sti­nere på den nordlige Vest­bred­den mellom økonomisk ruin og livsfare.

Handel

Etter intensive forhand­linger har EU fått gjen­nom­slag i et krav om å halvere importen av kinesiske hybrid­biler. Eksperter kaller det en stor innrøm­melse fra Beijing sin side.