Arbeidslivskriminalitet

Frp krev at Wara gjer meir

Frå Stortinget ber Frp om at terskelen for å melda arbeidslivskriminalitet blir senka:

UTFORDRING: Frp i Stortinget ber regjeringa ta fleire grep i kampen mot arbeidslivskriminalitet. Her er justisminister Tor Mikkel Wara (Frp) i Stortinget i samband med ei anna sak. FOTO: LISE ÅSERUD, NTB SCANPIX Åserud, LiseUTFORDRING: Frp i Stortinget ber regjeringa ta fleire grep i kampen mot arbeidslivskriminalitet. Her er justisminister Tor Mikkel Wara (Frp) i Stortinget i samband med ei anna sak. FOTO: LISE ÅSERUD, NTB SCANPIX Åserud, Lise

Tidlegare i år avslørte Klassekampen at politiet i Oslo ikkje melder økonomisk kriminalitet når dei deltar på felles inspeksjonar i det tverretatlege a-krimsenteret. Ein av dei som reagerte på dette, var Frp-topp Erlend Wiborg, som leier arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.