Fylkesreform

Avviser avtale om storfylket

Finnmark Ap krever flere representanter:

UENIGHET: Helga Pedersen fikk gjennomslag for et nei til avtalen nytt storfylke under årsmøtet i Finnmark Ap. Nestleder Espen Amundsen i Finnmark AUF fikk med seg Alta og deler av ungdomspartiet på å si ja. FOTO: VIDAR RUUD, NTB SCANPIX Ruud, VidarUENIGHET: Helga Pedersen fikk gjennomslag for et nei til avtalen nytt storfylke under årsmøtet i Finnmark Ap. Nestleder Espen Amundsen i Finnmark AUF fikk med seg Alta og deler av ungdomspartiet på å si ja. FOTO: VIDAR RUUD, NTB SCANPIX Ruud, Vidar

Dersom Mæland ikke kan sikre liketallsprinsippet i nemnda og i tillegg garantere for en balansert løsning av makt og oppgavefordeling mellom Finnmark og Troms, må hun gå til Stortinget med beskjed om at sammenslåingen ikke kan realiseres, heter det i vedtaket som ble fattet med stort flertall på årsmøtet til Finnmark Ap i går.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Antallet volds­hen­delser og trusler mot lærere fortsetter å øke

Helse

Syke­hjem­met i Oslo ble priva­tisert – 14 ansatte sluttet på ett år

Teknologi

Forbru­ker­rådets Finn Myrstad støtter et forbud mot KI-brillene til tekgi­ganten Meta. I mellomtida synes han brille­butikkene bør ta sin del av ansvaret.