Cd-boks

Store smell

Bred fortelling: «American Epic

Med ny lyd: Ikke remastret, men snarere «something closer to fine art restoration», som det står i boka som følger med – fra venstre: Robert Johnson, The Carter Family og Dock Boggs. foto: American Epic Med ny lyd: Ikke remastret, men snarere «something closer to fine art restoration», som det står i boka som følger med – fra venstre: Robert Johnson, The Carter Family og Dock Boggs. foto: American Epic

Er det dette som blir borte når cd-en skylles ut med badevannet – den gjennomarbeidede boksen? Med lyd optimalisert, tykk og informativ bok, et velassortert utvalg som ingen spilleliste noen gang vil kunne matche. Ikke for det, spillelister er moro nok – men de er ikke varige, kan endres i morgen og blir sjelden fullstendige, eller for den del ... ferdige. Men «American Epic», med undertittelen «The Collection», er ferdig – fullendt til og med, som den i særklasse beste og viktigste reutgivelsen i 2017: Hundre låter innspilt rundt om i USA på tjue- og trettitallet som fortsatt finner resonans i en sjel langt, langt borte, geografisk som historisk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Modige pionerer

Bat Records tok ingen hensyn.

Kommentar

Sunos sjarm­of­fensiv

Suno er den største plattformen for generativ KI i musikk, med over 100 millioner brukere. Det har gått to siden de ble saksøkt av Universal, Sony og Warner – de tre store plateselskapene – for å ha trent sin KI-modell på opphavsrettslig beskyttet musikk, stort sett rippet fra Youtube. I fjor høst brøt Warner ut og gjorde en lisensavtale, mens Universal og Sony så sent som forrige uke utvidet sine søksmål. Et annet mye omtalt søksmål er seieren som tyske Gema (tilsvarer Tono i Norge) vant i sommer, i en dom som fastslår at Suno har krenket opphavsretten gjennom ulisensiert bruk av musikk. Saken omhandlet en eldre modell (versjon 3) av Suno, som greide å generere nesten likelydende kopier av originallåter. Men hva skjer? Den 12. august kom nyheten om at verdens fjerde største musikkselskap BMG har inngått en global lisensavtale med Suno. Suno innfører (høyst nødvendige) begrensninger på hvor mange sanger brukerne kan laste opp på strømmetjenester, og de har i sine blogginnlegg begynt å poengtere at de vil samarbeide med bransjen og rettighetshavere.

Album

Grieg på ny igjen

Det folkemusikalske ved Edvard Grieg videreutvikles enda mer.