Tidens tegn

Bør fascistene få juling?

Vold eller ikke?En militant venstreside i USA vil knuse høyreekstremisters nye selvtillit.

HARDT MOT HARDT: Etter Donald Trumps valgseier har det vært en rekke voldelige sammenstøt mellom ulike høyreekstreme nasjonalister og antirasister i USA. Bildet er fra Charlottesville i august. FOTO: Steve Helber, AP/NTB SCANPIX HARDT MOT HARDT: Etter Donald Trumps valgseier har det vært en rekke voldelige sammenstøt mellom ulike høyreekstreme nasjonalister og antirasister i USA. Bildet er fra Charlottesville i august. FOTO: Steve Helber, AP/NTB SCANPIX

Den afroamerikanske venstreaktivisten Cornel West holdt venner i hendene og sang «This Little Light of Mine» da en gjeng høyreekstremister ville angripe dem i Charlottesville. Like ved sto statuen av sørstatsgeneral Robert E. Lee: et monument over hvit overlegenhetstanke, en nostalgisk hyllest til slaveriet som mange mener i dag er erstattet av USAs institusjonaliserte rasisme.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Mexico

Mexicos president Claudia Sheinbaum er klima­fors­ker og tidligere hoved­for­fatter til FNs klimapanel. Nå vil hun åpne for fracking.

Ukraina

Ukraina ble natt til søndag rammet av et russisk rakett­an­grep. Samtidig utfordres landets for­svars­evne fra flere hold, ifølge analytiker.

Reportasje

I juni sto den nordirske hoved­staden i flammer. En måned seinere forsøker ofrene for de rasistiske opp­­tøyene å finne tilbake til hverdagen i en by farget svart av sot.