Bistand

Kneblet av Trump

Malawi tynes av Donald Trumps kneblingsregel, som stopper bistand til reproduktiv helse:

STÅR IMOT: Thokozani Mbendera fra Malawi er leder i Family Planning Association of Malawi (FPAM). Organisasjonen har fått redusert inntektene sine med 60 prosent fordi de ikke legger seg flat for USAs «Global Gag Rule». STÅR IMOT: Thokozani Mbendera fra Malawi er leder i Family Planning Association of Malawi (FPAM). Organisasjonen har fått redusert inntektene sine med 60 prosent fordi de ikke legger seg flat for USAs «Global Gag Rule».

Malawi, med drøyt 18 millioner innbyggere, et av verdens fattigste land. Landet i Sørøst-Afrika har lav levealder og høy dødelighet blant barn og fødende mødre. Det er også ett av de landene som er hardest rammet av hiv-epidemien – rundt en fjerdedel av befolkningen er hivsmittet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

De siste dagene har frontlinja rundt det omstridte høyde­draget Ali al-Taher i Sør-Libanon rykket nærmere. Mange som hadde vendt tilbake hit, flykter nå på nytt.

Tyskland

For første gang siden andre ver­dens­krig har et ytre høyre-parti blitt størst i et tysk del­stats­valg. Nå uttrykker flere jødiske orga­ni­sa­sjoner dyp bekymring.

Tyskland

Høyre­eks­treme AFD har gjort et sjokkvalg i Sachsen-Anhalt, og satser på regje­ringsmakt i delstaten. Nå kan de få hjelp fra ytre venstre.