Statsborgerskap

Kan returnere

Får reise til Somalia, men UDI innrømmer ikke feil:

Én vei: UDI betaler en enveisbillett til Somalia for Mahad Abib Mahamud, men vil ikke gå med på at han er somalier. Her er han hos politiet som nektet å returnere ham. foto: Christopher Olssøn Én vei: UDI betaler en enveisbillett til Somalia for Mahad Abib Mahamud, men vil ikke gå med på at han er somalier. Her er han hos politiet som nektet å returnere ham. foto: Christopher Olssøn

Mahad Abib Mahamud ble fratatt sitt norske statsborgerskap fordi Norge mener han løy da han søkte asyl som somalier. Ifølge utlendingsmyndighetene er han fra nabolandet Djibouti. Samtidig vil Somalia ta ham tilbake.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Sjeføkonom i KS Torbjørn Eika mener høy rente er mer skadelig for norsk økonomi enn prisstig­ningen vi har nå.

Russergrensa

Norges yngste grense har rund bursdag i dag. Histo­rie­pro­fessor Kari Aga Myklebost advarer mot å la Russland bruke dagen til propa­ganda­formål.

Trygdeskandalen

Nå skal det avgjøres om det blir flertall på Stortinget for å kreve åpenhet om hemme­lig­holdt trygde­rap­port. Frp går ut mot Ap og Høyre.