Statsborgerskap

Kan returnere

Får reise til Somalia, men UDI innrømmer ikke feil:

Én vei: UDI betaler en enveisbillett til Somalia for Mahad Abib Mahamud, men vil ikke gå med på at han er somalier. Her er han hos politiet som nektet å returnere ham. foto: Christopher Olssøn Én vei: UDI betaler en enveisbillett til Somalia for Mahad Abib Mahamud, men vil ikke gå med på at han er somalier. Her er han hos politiet som nektet å returnere ham. foto: Christopher Olssøn

Mahad Abib Mahamud ble fratatt sitt norske statsborgerskap fordi Norge mener han løy da han søkte asyl som somalier. Ifølge utlendingsmyndighetene er han fra nabolandet Djibouti. Samtidig vil Somalia ta ham tilbake.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Sykehusbygg

Firma uten tariff­av­tale fikk kontrakt på 116 millioner kroner for tømre­arbeid på Nye Aker sykehus. Nå er de konkurs, og Syke­hus­bygg får kritikk for anbuds­pro­sessen.

Korn

Det norske folk skal på nytt lære å spise bygg, sier daglig leder Torunn Nordbø i Opplys­nings­kon­toret for korn og brød.

Fattigdom

En av fem har ikke råd til tannlege, ifølge ny forskning. Mange må velge mellom å betale strøm­regningen eller kjøpe mat, sier Marthe Øyangen i Hjelp mæ å hjelpe.