Asyl

Flyttes på etter fjorten år

• Ti lengeværende asylsøkere tvangsflyttes • UDI frykter aksjoner som motvirker retur

Flytter ikke: Talsperson for etiopiere i Svolvær, Samson Kassaye Tiku (til høyre), vil ikke flytte fra Svolvær mottak. Han har bodd 14 år i Norge, men har ikke oppholdstillatelse. I går demonstrerte etiopierne og en norsk støttegruppe med aktivister fra Refugees Welcome to Vågan. Foto: Øystein Ingebrigtsen, Lofotposten Flytter ikke: Talsperson for etiopiere i Svolvær, Samson Kassaye Tiku (til høyre), vil ikke flytte fra Svolvær mottak. Han har bodd 14 år i Norge, men har ikke oppholdstillatelse. I går demonstrerte etiopierne og en norsk støttegruppe med aktivister fra Refugees Welcome to Vågan. Foto: Øystein Ingebrigtsen, Lofotposten

Etiopiske Samson Kassaye Tiku har bodd 14 år i Norge. Han har fått avslag, men våger ikke reise til hjemlandet fordi han driver en regimekritisk blogg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Skole

Vi bør melde oss av Pisa-testene og prøve noe annet, mener skole­fors­ker og lærer Simon Malkenes.

Barnevern

Regje­ringas samar­beids­parti meiner Arbei­dar­par­tiet har kjøpt NHOs forteljing om at alle gode krefter må bidra i barne­ver­net.

Arbeidsliv

Over hundre togav­ganger stanser daglig på grunn av togst­reiken. Slik forklarer partene uenigheten.