Økologi

Fuglene forsvinner i nord

• Ærfugl-bestanden er halvert siden 2004 • Tror matmangel er årsaken

MAMMA: Gudrun Jørgensen (88) på Røst i Lofoten har vært ærfugl-mor siden 1950. Opptil 187 par har hekket i hennes hage, og nå er hun klar til å ta imot årets sommergjester. MAMMA: Gudrun Jørgensen (88) på Røst i Lofoten har vært ærfugl-mor siden 1950. Opptil 187 par har hekket i hennes hage, og nå er hun klar til å ta imot årets sommergjester.

I disse dager pågår kurtisen. Ærfuglen har ankommet sine faste sommersteder. Hannene gjør seg lekre for hunnene, og sammen vagger de inn på land for å oppsøke de faste reirplassene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Menneske­rettigheter

Kjeder selger klær fra land som bryter menneske­ret­tig­he­tene. Når et plagg er billigere enn en kaffe latte, bør det ringe en bjelle, sier klesde­signer Jorunn Heggdal.

Klima

Glem flyskam, her kommer flyskatten. Det håper MDG, som mener Norge bør slutte seg til rekken av land som nå lover høyere flyskatter.

Diplomati

Tidligere ambassadør i Tel Aviv: – Uproble­matisk at Israel snakker med de borgerlige