Korea

Isfront mot Beijing

Nord-Korea anklager Kina for å alliere seg med fienden:

GRENSEVAKT: En nordkoreansk soldat ved Yalu-elva på grensa mellom Kina og Nord-Korea. FOTO: Andy Wong, AFP/NTB SCANPIX GRENSEVAKT: En nordkoreansk soldat ved Yalu-elva på grensa mellom Kina og Nord-Korea. FOTO: Andy Wong, AFP/NTB SCANPIX

Kina har fått drapet på halvbroren Kim Jong-nam på flyplassen i Kuala Lumpur i Malaysia i fanget. Attentatet ble ifølge malaysiske myndigheter utført med VX-gass, noe som peker i retning av Pyongyang, enten det har skjedd på direkte ordre fra Nord-Koreas leder Kim Jong-un eller har vært en stående operasjon fra etterretningen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Et flertall av uavhengige velgere i USA støtter enkelte venstre­sa­ker som fremmes av Abdul El-Sayed og andre progres­sive kandidater, viser en måling.

Iran

Mens Iran og Oman nærmer seg en avtale for gjenåp­ningen av Hormuz­stredet, øker presset mot et stadig mer til­side­satt USA.

Analyse

Tyskland skulle lokke ungdom inn i forsvaret. Etter et halvt år er det ikke mange nye fjes å se i Bundeswehr.