Kronikk

Ekstremismens opphav

Den saudiske wahhabismen har radikalisert islam overalt, skriver tidligere ambassadør Carl S. Wibye.

Roten til alt ondt: Med oljeinntektene på 1970-tallet ble wahhabismen en eksportvare for Saudi-Arabia, skriver forfatteren, som i dag lanserer boka «Terrorens rike». Her er saudiske menn i Riyadh.Foto: FAYEZ NURELDINE, AFP/NTB scanpix Roten til alt ondt: Med oljeinntektene på 1970-tallet ble wahhabismen en eksportvare for Saudi-Arabia, skriver forfatteren, som i dag lanserer boka «Terrorens rike». Her er saudiske menn i Riyadh.Foto: FAYEZ NURELDINE, AFP/NTB scanpix

I mine fem år i Saudi-Arabia ble jeg tatt imot med vennlighet, høflighet og respekt, ispedd en solid dose humor. Unntaket var enkelte overbeviste religiøse. Her kunne man støte på en ufattelig arroganse: Vi andre, vi som ikke var troende på samme måte som dem, var i beste fall å anse som uopplyste barbarer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Ja, Oljefondet kan forsvinne – i hvert fall så lenge fondet pumper penger inn i industrier som ødelegger planeten og dermed seg selv.

Når utvik­lings­mi­nis­teren snart skal besøke Colombia, bør ytre høyres angrep på arbeidstaker­rettigheter stå på agendaen.

Selv bruk av KI til enkel språkvask kan endre både form og innhold i en tekst.