Akademia

Et bortblåst laurbærblad

• Litteraturforsker Toril Moi fikk ikke jobb i Norge på 1980-tallet • Har levd i «akademisk eksil» i 30 år

VENDER HJEM: – Jeg sier ikke at sexisme er den eneste grunnen til at jeg ikke fikk jobb, men det var et element, sier Toril Moi, som måtte reise utenlands for å gjøre akademisk karriere. VENDER HJEM: – Jeg sier ikke at sexisme er den eneste grunnen til at jeg ikke fikk jobb, men det var et element, sier Toril Moi, som måtte reise utenlands for å gjøre akademisk karriere.

– Nå får jeg muligheten til å forske mer på norsk litteratur, sier Toril Moi da Klassekampen møter henne i de staselige lokalene til Nasjonalbiblioteket i Oslo.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturell beredskap

– Jeg er kald i krise, men hysterisk ellers, sier Per Petterson.

Hl-senteret

Menig­he­tenes kritikk av HL-senteret er urimelig, mener Jødiske stemmer for rettferdig fred. De ville takket ja til en plass i styret.

På tampen

Cornell-saken burde ikke overraske oss: I filmer og bøker har sovende kvinner lenge vært fritt vilt.