Klima

Klimamålene er avlyst

Regjeringen sier 2020-mål i klimaforliket gjelder, men har ingen plan for å nå dem:

PAPIRKUTT: Regjeringen har ingen konkrete planer for å nå kuttmålene i klimaforliket for 2020. Målene lever videre på papiret. Foto: Gorm Kallestad, NTB scanpix PAPIRKUTT: Regjeringen har ingen konkrete planer for å nå kuttmålene i klimaforliket for 2020. Målene lever videre på papiret. Foto: Gorm Kallestad, NTB scanpix

Klimaforliket som ble vedtatt av Stortinget i 2008 og styrket i 2012, slår fast at Norge skal slippe ut maksimalt 47 millioner tonn CO2 i året innen utgangen av 2020. I 2015 var norske utslipp på rundt 54 millioner tonn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Drivstoff

Det er klart for rødgrønn dragkamp om kutt i drivstoff­av­gif­tene. Klasse­kam­pen har loddet stemningen hos lokale Ap-topper.

Islam

Imamen mener store deler av venstre­sida dyrker et offerbilde av muslimer

Økonomi

En ny strøm­pris­krise kan koste milliarder. Isak Lekve i De Facto ber poli­ti­kerne utvide norgespris-ordningen til å gjelde for kommuner og næringsliv.