Utdanning

Studenter skyr småskolen

48 prosent av søkerne til lærerutdanning for de yngste barna er ukvalifisert, mener regjeringen:

Provosert: Rebekka Falck går grunnskolelærerutdanning i Trondheim. Hun kritiserer regjeringens karakterkrav, som hun mener fører til at man mister mange potensielt gode lærere. Provosert: Rebekka Falck går grunnskolelærerutdanning i Trondheim. Hun kritiserer regjeringens karakterkrav, som hun mener fører til at man mister mange potensielt gode lærere.

Regjeringen har satt seg som mål å heve statusen til læreryrket, men nye krav om fire i mattekarakter for å komme inn på grunnskoleutdanning har ført til at rekrutteringen stuper.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Smarttelefon

En bør være 18 år for å kunne bruke smart­te­lefon, mener 550 av kollegaene hans. Psykolog Rune Aune Mentzoni er kritisk.

Skjerm

Smart­te­le­foner ødelegger for unges utvikling. Psykolog Kjersti Kjerschow Lohne tok derfor initiativ til et opprop – og får nå støtte av 550 kollegaer.

Menneskerettigheter

På et lukket møte i Oslo denne helga signerte 15 iranske eksil­grupper en menneske­ret­tig­hets­er­klæ­ring. Tilrette­legger Mahmood Amiry-Moghaddam kaller den «unik».