Kronikk

Eit klima for endring

Må det eit generasjonsskifte til for at nordmenn skal bli ordentleg bekymra for klimaendringane?

Klima: Unge bykvinner er mest bekymra for klima, skriv kronikkforfattarane. Her frå ein demonstrasjon under opninga av forhandlingane om klimaavtala i Paris, 2015. Foto: Joe Klamar, AFP/NTB Scanpix Klima: Unge bykvinner er mest bekymra for klima, skriv kronikkforfattarane. Her frå ein demonstrasjon under opninga av forhandlingane om klimaavtala i Paris, 2015. Foto: Joe Klamar, AFP/NTB Scanpix

Kvifor er nordmenn så lunkne til klimaendringane, vart det spurt om i debattspaltene i ei rekke aviser for nokre veker sidan. Grunnen var at TNS Gallup hadde meldt at klimasaka hadde falt frå andre- til fjerdeplass over nordmenns prioriterte politiske saker.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Venstre­si­den bør støtte Frps forslag om en kjønns­nøy­tral likestil­lingslov.

VM-feberen har endelig sluppet taket. Det er på tide å rette blikket mot bakrommet.

Vi trenger en ny, uavhengig vurdering av om forut­set­nin­gene bak Nye Aker og Nye Rikshos­pi­talet fortsatt er realis­tiske.