Rare folk

•EU-frelste norske politikarar var flaue da det vart nei under folkeavstemminga om EU-medlemskap i 1994. Nokon ville knapt vedkjenne seg folket sitt da dei kommenterte utfallet av avstemminga i utanlandske media. Det vart sagt at nordmenn var egoistiske nasjonalistar prega av framandfrykt og at det ikkje ville blitt nei til EU dersom vi hadde hatt meir kunnskap og mindre olje. Frustrerte EU-tilhengarar meinte at annerledeslandet Norge ville bli eit isolert utanforland med rare folk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Barnevern

Færre aktører er nøkkelen for å hindre kriminelle aktører i å få fotfeste, mener utvalgs­leder Erik Stene. Men barne- og fami­lie­mi­nister Lene Vågslid (Ap) svarer at omor­ga­ni­sering er ikke løsningen.

Kraft

NRK legger skylda for tomme vannma­ga­siner på norgespris og vanlige folks strøm­for­bruk. Rødt og LO reagerer på fremstil­lingen.

Ved veis ende

Kong Harald V var en folkekjær konge, også blant re­pub­li­ka­nere. Vi spurte folk på venstre­sida:1. Hvordan vil du huske kongen?2. Hvorfor har kongen vært så populær blant repub­li­ka­nere og venstre­ra­di­kale?