Eu

Europa flykter til høyre

• Venstreprotester preger hele Frankrike • Forsker: Det er EUs ytre høyre som vinner fram

PROTESTER: Franske fagforeninger lover å trappe opp kampen for å stoppe omstridte arbeidslover. Her streikende CGT-arbeidere ved et bensindepot i Donges. FOTO: Stephane Mahe, REUTERS/SCANPIX PROTESTER: Franske fagforeninger lover å trappe opp kampen for å stoppe omstridte arbeidslover. Her streikende CGT-arbeidere ved et bensindepot i Donges. FOTO: Stephane Mahe, REUTERS/SCANPIX

I går lovet franske fagforeninger å «utvide og støtte» streikeaksjoner i industrien for å øke presset på regjeringen til François Hollande. Siden slutten av mars har Frankrike blitt preget av store protester mot Hollandes ønske om å tilfredsstille næringslivet med store arbeidsreformer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

USA

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler.

Belarus

Den nye tilnær­mingen mellom USA og Belarus er ikke et sunn­hets­tegn, men et spill for galleriet, mener sønnen til en frigitt fagfor­enings­leder. Fortsatt sitter nærmere 1000 fengslet på tvilsomt grunnlag.

Analyse

Ven­strei­kon. Trumps nemesis. Gazas venn. Europas røde Orbán.