Regionreform

Nytt Norge tar form

Bygdeforsker ser for seg 10 regioner i stedet for 19 fylker:

RADARPAR: Fylkesordfører i Sør-Trøndelag Tore O. Sandvik og kommunalminister Jan Tore Sanner er enige om at antallet fylker i Norge må reduseres. Foto: Sør-Trøndelag Fylkeskommune RADARPAR: Fylkesordfører i Sør-Trøndelag Tore O. Sandvik og kommunalminister Jan Tore Sanner er enige om at antallet fylker i Norge må reduseres. Foto: Sør-Trøndelag Fylkeskommune

Mens kommunesammenslåinger skaper ilter debatt, snakker fylkene i det stille med sine naboer om mulige nye allianser. Først ut er trønderne, hvor de to fylkestingene i nord og sør i går vedtok å søke om å bli et nytt Trøndelag fra januar 2018.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Finnmark

En ny kraftlinje til Øst-Finnmark kan koste 9,3 milliarder kroner. Hensyn til reinsdyr og dverggås drar opp kostnadene.

Streik

Aker Solutions og fleire andre bedrifter leiger inn andre reinhalds­selskap mens streiken held på. Det er djupt umoralsk, slår LO-topp Brede Edvardsen fast.

Nav

Nav ga dødssyke «Ove» avslag på uføretrygd og foreslo at han kunne bytte lunger. Nå har Nav snudd.