Regionreform

Nytt Norge tar form

Bygdeforsker ser for seg 10 regioner i stedet for 19 fylker:

RADARPAR: Fylkesordfører i Sør-Trøndelag Tore O. Sandvik og kommunalminister Jan Tore Sanner er enige om at antallet fylker i Norge må reduseres. Foto: Sør-Trøndelag Fylkeskommune RADARPAR: Fylkesordfører i Sør-Trøndelag Tore O. Sandvik og kommunalminister Jan Tore Sanner er enige om at antallet fylker i Norge må reduseres. Foto: Sør-Trøndelag Fylkeskommune

Mens kommunesammenslåinger skaper ilter debatt, snakker fylkene i det stille med sine naboer om mulige nye allianser. Først ut er trønderne, hvor de to fylkestingene i nord og sør i går vedtok å søke om å bli et nytt Trøndelag fra januar 2018.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Helse

Syke­hjem­met i Oslo ble priva­tisert – 14 ansatte sluttet på ett år

Teknologi

Forbru­ker­rådets Finn Myrstad støtter et forbud mot KI-brillene til tekgi­ganten Meta. I mellomtida synes han brille­butikkene bør ta sin del av ansvaret.

Kunstig intelligens

Metas under­le­ve­randør gransket intime videoklipp fra KI-briller for å utvikle KI-verktøy, viser avslø­ringen til den svenske grave­jour­na­listen Julia Lindblom.