Jobbjakt i skammens sluser

Grytidlig om morgenen står tusenvis av palestinere i kø i Tulkarm i håp om å få jobb i Israel:

MØRKT: Det er fortsatt mørkt når de palestinske arbeiderne stiller seg opp ved denne slusa i Tulkarm. Etter en grundig og ydmykende sjekk kan de slippe inn til Israel for å jobbe. MØRKT: Det er fortsatt mørkt når de palestinske arbeiderne stiller seg opp ved denne slusa i Tulkarm. Etter en grundig og ydmykende sjekk kan de slippe inn til Israel for å jobbe.

Hender legger seg på jernstagene i de roterende portene som er blitt låst av de israelske sikkerhetsvaktene. Palestinske arbeidere venter på neste klikk slik at flest mulig raskt kommer seg gjennom porten og fram til kontrollpunktet hvor de gjennomgår nidtid sjekk av id-kort og arbeidstillatelser i Israel.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sverige

Høyresida grøsser over Vänster­par­tiets kraftige vekst i Sveriges «utsatte områder».

Reportasje

Stasi-oberst­løyt­nant Wolfgang Schmidt mener samholdet ble styrket etter DDRs kollaps, som han fortsatt anser som et «forfer­delig nederlag».

Sverige

– Magdalena Andersson kan bli stats­mi­nister, men hun tapte valgkampen, sier Katalys-leder Daniel Suhonen.