Et kraftwerk

«Solaris korrigert» skrur til samtida.

Kraftfullt: Ane Dahl Torp bærer hele «Solaris korrigert». Kraftfullt: Ane Dahl Torp bærer hele «Solaris korrigert».

Etter at jeg har gått ut av teatersalen, til den sure, vanlige oktoberfredagen, hustrig i en fuktig jakke fordi en publikummer veltet matinéølen sin over stolsetet – i, får vi anta, pur begeistring – slår det meg: Kjernen i teaterversjonen av «Solaris korrigert» på Det Norske Teatret foregår egentlig før sceneteppet går opp. Da sitter publikum og ser på drømske filmsekvenser, projisert på hard bølgeblikk: hester som løper i slow motion, dvelende bilder fra livet under havet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

NRK-leserne hater denne boka: – Smisker med Booktok

Bibliotek

Én av fire biblio­tek­an­satte har opplevd forsøk på påvirkning, ifølge ny rapport. Skole­bi­blio­te­karen ved Valle Hovin videre­gå­ende advarer mot «mikro­sen­sur».

Medier

Pete Hegseth vil direkte­sende henret­telsen av en drapsmann. En kalkulert forråelse av den ameri­kanske kulturen, mener Arne Johan Vetlesen.