Portugal

Kan åpne for venstrestyre

Portugals president må på nytt vurdere om han vil be flertallskoalisjonen danne ny regjering:

VEIER FOR OG IMOT: Portugals president Anibal Cavaco Silva må på nytt ta stilling til om han vil la venstresidekoalisjonen, som har flertall i parlamentet, få danne regjering. Foto: AFP/NTB scanpix VEIER FOR OG IMOT: Portugals president Anibal Cavaco Silva må på nytt ta stilling til om han vil la venstresidekoalisjonen, som har flertall i parlamentet, få danne regjering. Foto: AFP/NTB scanpix

I valget 4. oktober fikk den regjerende høyrekoalisjonen, Portugal à Frente, flest stemmer, men tapte flertallet i nasjonalforsamlingen. Portugals kristeligdemokratiske president Anibal Cavaco Silva (76) valgte likevel å gi oppdraget med å danne regjering til dem.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Folk i Russland og Finland var bundet sammen av geografien. I sommer bestemte den finske regje­ringen seg for å forlenge stengingen av grensa på ubestemt tid.

Sverige

Det stormer rundt Vänster­par­tiet i Sverige, der politiet gransker mistanker om valgfusk.

Analyse

Støre, Lula, Sánchez og Trump. Alle svermer for den ameri­kanske sosia­lismens største stjerne.