Anmeldelse

En sky i lærbukser

Bokstim: En flom av store ord og sterke bilder.

Julebokflommen: Den islandske bokhøsten som naturbilde. Foto: «Þingvallavatn», Axel Kristinsson, WikiCommons Julebokflommen: Den islandske bokhøsten som naturbilde. Foto: «Þingvallavatn», Axel Kristinsson, WikiCommons

Når utenlandske medier gjør intervjuer med islandske kunstnere, spør de stadig om verkene deres er blitt påvirket av den islandske naturen. De må jo ha dykket ned i varme kilder eller dype bresprekker etter inspirasjon. Det virker som om folk sjelden tenker på at Reykjavík, der de fleste kunstnerne bor, kan ha gitt dem denne inspirasjonen. For der gjemmer det seg mangt et under, slik «Blyengelen», den nyeste boka til Reykjavíkdikteren Óskar Árni Óskarsson (f. 1950) viser:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

Litte­ra­tur­kri­tikkens historie er gjennom­syret av krise­be­skri­velser. Men Sissel Furuseth tror neppe kritikken dør med det første.

Essay

Tale til Bokma­ga­sinet på 20-årsdagen.

Kommentar

De siste årenes litterære strøm­nin­ger viser at forholdet mellom menneske og natur kan tenkes mindre hierarkisk.