Bøker

Skriver helt uten hemninger

Forfatter Marlen Ferrer er lei av bøker om nøkterne kvinner og skamfull sex. Hun lar seg heller inspirere av Agnar Mykle:

EN GRESK TRAGEDIE: Marlen Ferrer beskriver sin debutroman «De bortkomne» som en rufsete, gresk tragedie. – Jeg kunne aldri skrevet denne boka som 25-åring, jeg måtte oppleve en del ting først, sier forfatteren fra divanen i leiligheten hennes på Frogner. EN GRESK TRAGEDIE: Marlen Ferrer beskriver sin debutroman «De bortkomne» som en rufsete, gresk tragedie. – Jeg kunne aldri skrevet denne boka som 25-åring, jeg måtte oppleve en del ting først, sier forfatteren fra divanen i leiligheten hennes på Frogner.

– Jeg ville ikke legge bånd på meg selv. Så mye av litteraturen som skrives av og om kvinner, er så dempet. Den er grå og blå. Men jeg, jeg skriver rødt og svart.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Mandag er det 45 år siden John Lennon ble drept. Hvorfor skal vi bry oss om det?

Ideer

Ruinland­skapet i László Kraszna­hor­kais og Béla Tarrs «Satan­tango» får stadig ny aktualitet.

Julekalender

Alt jeg vil ha, er litt glede i livet.