Medier

Refser statlig PR-taktikk

Helse- og omsorgsdepartementet har ikke rett til å «plassere» saker i noen medier og holde andre tilbake:

Prinsipielt viktig: Sivilombudsmann Aage Thor Falkanger mener tilgang til offentlige dokumenter er en viktig garanti for en opplyst samfunnsdebatt.– Det er uheldig at det etableres en praksis der staten tilbakeholder informasjon, sier Falkanger. Prinsipielt viktig: Sivilombudsmann Aage Thor Falkanger mener tilgang til offentlige dokumenter er en viktig garanti for en opplyst samfunnsdebatt.– Det er uheldig at det etableres en praksis der staten tilbakeholder informasjon, sier Falkanger.

I mars ba Kommunal rapport om innsyn i en rapport om sykehjemsplasser. Svaret fra Helse- og omsorgsdepartementet var at ukeavisa bare kunne få innsyn hvis den godtok samme sperrefrist som TV 2 hadde gjort. Tv-kanalen hadde allerede fått dokumentet. Kommunal rapport nektet og fikk derfor ikke tilgang til rapporten.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Utdanning

Utdan­nings­di­rek­to­ratets forslag til ny en ny fag- og timefor­deling i videre­gå­ende skole er dårlig nytt for norskfaget, ifølge profes­sorer ved Univer­si­tetet i Bergen.

Film

Kan «Fjord» være skadelig for norske barn som trenger hjelp? Vi har spurt en barne­retts­ad­vokat og «virke­lig­hetens Pørni».

Over sofaen

Sanna Sarromaa er på klasse­rei­se. Foto­gra­fiet av venninnas pupper måtte bli igjen på Lille­hammer.