Portrett

En slags fanatiker

I jakten på livets mening har Kaj Skagen vært kristen predikant, kommunist og anarkist.

Det begynte med en mann i en svart kappe under et tre. I Slottsparken selvfølgelig. Kaj Skagen var helt i begynnelsen av 20-årene. Han hadde allerede vært kristen predikant, turnert rundt i bedehus på Sørlandet og forkynt Guds ord. Han hadde vært innom ml-bevegelsen og anarkismen. Og så gikk han gjennom Slottsparken sammen med en venn og fant denne mannen i svart kappe. Det viste seg å være en ung idéhistoriker som akkurat hadde kommet hjem fra India. Han hadde ingen penger og ikke noe sted å bo, så Kaj Skagen inviterte ham med hjem. Den kvelden satt de og drakk te, og den hjemkomne fortalte om India og Iran, Rudolf Steiner og mystikken. En ny verden åpnet seg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.