Bør-an­er­kjen­ningen

Arbeiderpartiet legger seg bak i feltet i Palestina-spørsmålet.

SVENSK JA: Sveriges statsmininster Stefan Löfven (t.h.) og palestinernes president Mahmoud Abbas i Stockholm i februar. FOTO: JONATHAN NACKSTRAND, AFP/NTB SCANPIX SVENSK JA: Sveriges statsmininster Stefan Löfven (t.h.) og palestinernes president Mahmoud Abbas i Stockholm i februar. FOTO: JONATHAN NACKSTRAND, AFP/NTB SCANPIX

Det er i ferd med å etse seg inn en politisk uriktighet om at Arbeiderpartiet på sitt landsmøte har anerkjent Palestina som stat. Det har Arbeiderpartiet ikke, verken nå eller uten betingelser. Det er mulig det skjer i forsøket på å blåse tåken bort fra «fyrsten» Jonas Gahr Støre. Uansett er det inntrykket som er i ferd med å sette seg, feil. Slik lyder essensen i vedtaket på landsmøtet:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

De siste dagene har frontlinja rundt det omstridte høyde­draget Ali al-Taher i Sør-Libanon rykket nærmere. Mange som hadde vendt tilbake hit, flykter nå på nytt.

Tyskland

For første gang siden andre ver­dens­krig har et ytre høyre-parti blitt størst i et tysk del­stats­valg. Nå uttrykker flere jødiske orga­ni­sa­sjoner dyp bekymring.

Tyskland

Høyre­eks­treme AFD har gjort et sjokkvalg i Sachsen-Anhalt, og satser på regje­ringsmakt i delstaten. Nå kan de få hjelp fra ytre venstre.