Hellas

Gresk stirre­kon­kur­ranse

Dragkampen mellom Hellas og troikaen fortsetter i dag på eurosonens møte i Riga:

TOMME Pengebinger: Hellas kjemper videre for en avtale med eurosonen, som ikke har gitt noen løfter foran finansministermøtet i Riga. Her er Tysklands kansler Angela Merkel og Hellas’ statsminister Alexis Tsipras etter et møte i mars.Foto: JOHN MACDOUGALL, Reuters/NTB scanpix TOMME Pengebinger: Hellas kjemper videre for en avtale med eurosonen, som ikke har gitt noen løfter foran finansministermøtet i Riga. Her er Tysklands kansler Angela Merkel og Hellas’ statsminister Alexis Tsipras etter et møte i mars.Foto: JOHN MACDOUGALL, Reuters/NTB scanpix

Den latviske EU-kommissæren for euro og sosial dialog, Valdis Dombrovski, har for lengst varslet at det ikke kommer noen løsning i striden med Hellas under dagens møte for eurosonens finansministre i Riga. Trolig kommer det heller ingen løsning på neste møte 11. mai, dagen før Hellas skal ut med nye millioner for å betale avdrag til Det internasjonale pengefondet (IMF), ifølge Dombrovski.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sverige

– Magdalena Andersson kan bli stats­mi­nister, men hun tapte valgkampen, sier Katalys-leder Daniel Suhonen.

Folkerett

Tyskland ber ICJ avvise Nicaraguas anklager om med­virk­ning til folkemord. Både folke­ret­ten og Ortega-regimet er på prøve, mener eksperter.

Usa

Kommer­si­elle selskaper ønsker å utvinne mineraler fra havbunnen. Nå raser det en rettssak som kritikerne mener er en bevisst avled­nings­ma­nøver.