Fusjon

Nå blir Høgskolen i Ålesund et universitet. Blir den da «bedre»?

IVRIG: Torbjørn Røe Isaksen. IVRIG: Torbjørn Røe Isaksen.

Begrunnelsen for regjeringas aggressive fusjonspolitikk i høyere utdanning er at de mindre høyskolene er for «dårlige» på forskning og undervisning. Men til nå har departementet aldri i klartekst sagt hva det mener er «god kvalitet». For å ta et enkelt problem: Er det «god kvalitet» at studentene ved en institusjon i høy grad gjennomfører studiene på normert tid – eller er dette egentlig bare et uttrykk for at kravene er for slappe, slik de uteksaminerte kandidatene kan for lite?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Bolig

Husbankens låneramme for utbygging av kvali­tets­bo­liger i 2026 gikk tom allerede første uka i januar.

Oljefondet

I fjor diskuterte Oljefondet menneske­ret­tig­heter i under 3 prosent av sine møter med selskaper. Oljefondet driver business as usual, mener Amnesty.

Handel

Norge er verdens nest største importør av is­bjørn­skinn. Det bør det bli en slutt på, mener Dag Vongraven i Norsk Polar­in­sti­tutt.