Fusjon

Nå blir Høgskolen i Ålesund et universitet. Blir den da «bedre»?

IVRIG: Torbjørn Røe Isaksen. IVRIG: Torbjørn Røe Isaksen.

Begrunnelsen for regjeringas aggressive fusjonspolitikk i høyere utdanning er at de mindre høyskolene er for «dårlige» på forskning og undervisning. Men til nå har departementet aldri i klartekst sagt hva det mener er «god kvalitet». For å ta et enkelt problem: Er det «god kvalitet» at studentene ved en institusjon i høy grad gjennomfører studiene på normert tid – eller er dette egentlig bare et uttrykk for at kravene er for slappe, slik de uteksaminerte kandidatene kan for lite?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Eu

EU-av­stem­ningen på Island kan gi den norske ja-sida vind i seilene. Men roingen under fotball-VM gjorde nordmenn mer motstands­dyk­tige mot EU, tror Sps Geir Pollestad.

Ministernes mester

I sin iver etter å styrke forholdet til europeiske allierte har forsvars­mi­nister Tore O. Sandvik mistet dagens militære beredskap av syne, mener tidligere gene­ral­løytnant Robert Mood.

22. juli

Yasir Mohamed (21) og Sigrid Solberg Pedersen (18) mener skolene må ta et større ansvar for å snakke med ungdommer om 22. juli.