Fusjon

Nå blir Høgskolen i Ålesund et universitet. Blir den da «bedre»?

IVRIG: Torbjørn Røe Isaksen. IVRIG: Torbjørn Røe Isaksen.

Begrunnelsen for regjeringas aggressive fusjonspolitikk i høyere utdanning er at de mindre høyskolene er for «dårlige» på forskning og undervisning. Men til nå har departementet aldri i klartekst sagt hva det mener er «god kvalitet». For å ta et enkelt problem: Er det «god kvalitet» at studentene ved en institusjon i høy grad gjennomfører studiene på normert tid – eller er dette egentlig bare et uttrykk for at kravene er for slappe, slik de uteksaminerte kandidatene kan for lite?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Barnehage

Romsås-mødrene Kristin Furulund, Fatima Yasien og Eden Paalgard tror kutt i barne­hage­til­budet vil få flere til å forlate bydelen.

Digitalisering

Det er ikke nok å innføre alders­grense på sosiale medier. Det er enda viktigere å lage nye digitale platt­for­mer, mener Hilde Nagell i Agenda.

Ytre høyre

Nystiftede Bevar Norge har som mål å beskytte landet mot kulturelt forfall. Kristne verdier står i høysetet, ifølge lokal­lags­leder i Bergen Rune Samnøy.