Jihadisme

Grensene strekes opp på ny

• Jihadistgrupper sprer seg fra land til land • Rykker inn der stater faller eller er i oppløsning

Den islamske staten (IS) i Irak og Syria, Boko Haram i Nigeria, al-Qa’ida på den arabiske halvøya (AQAP) og i islamsk Maghreb (AQIM) og Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) får diktere mye av den regionale dagsordenen i Midtøsten, Afrika og Sentral-Asia.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

USA bruker sin kontroll over Iraks oljeinn­tekter til å presse landets regjering til å føye seg etter sine krav.

Latvia

Latvia vil utvise den russiske eksil­jour­na­listen Leonid Ragozin for angivelig å løpe Putins ærend. Saken illust­rerer et stadig trangere ytringsrom rundt Ukraina-krigen, mener Russland-kjennere.

Reportasje

Om tre uker går Israel til sitt første valg etter den største sikkerhets­katastrofen i landets historie. For mange er Benjamin Netanyahu fortsatt den eneste som kan redde dem.