Endelig mandag

Ikke evangeliet

Her står vi på randen av enda en julefeiring uten å ha skjerpet oss.

Halliser: Fetladne gubber på himmelen. Halliser: Fetladne gubber på himmelen.

Jeg sto og hang ved Nesoddbåtkaien og skulte tafatt utover Oslofjorden midt i snøføyken og prøvde å føre en indre monolog om hvilke ting i utsikten som var ekte, hvilke som var mine helt egne hallusinasjoner, og hvilke som var hallusinasjoner men synlige for alle mennesker. Det var et år mellom 2003 og 2007 såvidt jeg kan huske, men denne følelsen var tidløs, og består i dag, og for alt jeg vet står jeg fortsatt på kaien og ønsker meg en konkret liste over bekreftet ekte ting så jeg kan ta i bruk eliminasjonsmetoden i møte med fjorden, i et forsøk på å forstå meg på noe som helst.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Gaza-krigen

EU-land stanger hodet i veggen når de vil bryte med Israel. Men Norges handels­av­tale kan sies opp med en gang, påpeker Rødt, som mener Israel har brutt vilkårene.

Kommuneøkonomi

Fra­flyt­ning, inn­tekts­tap og kutt: Kommune-Norge må tenke nytt for å få bukt med røde tall, samtidig som de ruster seg for framtida.

Gaza-krigen

Mens biskopene krever økt press på Israel i lys av utvik­lingen på Gaza, har det vært stille fra Human-Etisk Forbund siden februar i fjor. – Pinlig, mener Lars Gule.