Aktivisme

Ikonet fra Dynamite Hill

Klassekampen møter den afroamerikanske aktivistlegenden Angela Davis (70):

LIV I KAMP: – Min mor forklarte oss lovene for segregeringen, hvorfor vi ikke kunne gå til den parken eller drikke vann der. Mor sa: Det er ikke slik det skal være! forteller Angela Davis. ALLE FOTO: Salim Hellalet LIV I KAMP: – Min mor forklarte oss lovene for segregeringen, hvorfor vi ikke kunne gå til den parken eller drikke vann der. Mor sa: Det er ikke slik det skal være! forteller Angela Davis. ALLE FOTO: Salim Hellalet

Hun har beholdt den afroamerikanske frisyren, like ikonisk som det berømte portrettet Alberto Korda tok av Che Guevara. Slagordet i tida var «Black is Beautiful», men afroamerikanske kvinner som under borgerrettighetsbevegelsen på begynnelsen av 1960-tallet gikk fra å være «negroes» til å bli «blacks», tok mange midler i bruk for å rette ut krøller, spraye fram lokker og bygge opp Supremes-hårsåter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Elias Rodriguez (30) drepte to israelske ambassade­ansatte i Washington D.C. I et lekket manifest skylder han handlingen på krigen i Gaza.

Reportasje

Stemmene fra ytre høyre kan avgjøre hvem som blir Polens neste president.

Kommentar

Nigel Farage og ytre høyre gnir seg i hendene.