Bevæpning

Krever våpen i gatene nå

Justisministeren har varslet at terrortrusler mot Norge kan bli vanligere i framtida:

Vil ha mer av dette: Politiets Fellesforbund, den største fagforeningen for politi- og lensmannsetaten, vil ha en generell væpning av politiet.Foto: Heiko Junge, NTB Scanpix Vil ha mer av dette: Politiets Fellesforbund, den største fagforeningen for politi- og lensmannsetaten, vil ha en generell væpning av politiet.Foto: Heiko Junge, NTB Scanpix

I nærmere én uke var norsk politi i høyeste beredskap noensinne på grunn av terrortrusselen mot Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Miljø

Halvparten av spekk­hog­gerens unger dør på grunn av miljø­gif­ter. En «cocktail» av usynlig gift er i ferd med å knekke havets tøffeste dyr.

120 personer har søkt om opp­reis­ning etter trygde­skan­dalen i 2019. Alle har fått avslag. Statens egen klagenemnd anklager nå staten for å hemme­lig­holde en rapport som kunne snudd utfallet.

Forskning

Forsvaret går sammen med sivile forskere i en ny stor­sat­sing for å undersøke hvordan klimakrisa påvirker forsvaret av Norge.