Kunst

Refser Nord Korea-kunst

Nordkoreansk avhopper blir oppgitt av Morten Traaviks kunstprosjekter med deltakere fra hjemlandet:

PROPAGANDA?: Nordkoreanske Jihyun Park er kritisk til Morten Traaviks kommende forestilling «Kardemomyang». Her opptrer elever fra Kum Song-skolen i Pyongyang i kunstnerens prosjekt «Work in progress» i Trondheim i fjor. FOTO: FRIDA HOLSTEN GULLESTAD PROPAGANDA?: Nordkoreanske Jihyun Park er kritisk til Morten Traaviks kommende forestilling «Kardemomyang». Her opptrer elever fra Kum Song-skolen i Pyongyang i kunstnerens prosjekt «Work in progress» i Trondheim i fjor. FOTO: FRIDA HOLSTEN GULLESTAD

Det nye prosjektet til kunstner Morten Traavik, «Kardemomyang», har blitt heftig debattert de siste ukene. Kunstneren har invitert musikkelever fra Kum Song-skolen i Nord-Korea til Festspillene i Bergen for å tolke sanger fra «Folk og røvere i Kardemomme by». Forfatter Torgrim Eggen er blant dem som beskylder Traavik for å legitimere et brutalt regime. Prosjektet får nå kritikk fra nytt hold:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Mickael ­Marmans og Martin ­Sæther: One step forward, two steps ­backward

Kunst

Bilder mellom bøkene

Deichman Bjørvika viser også kunst. I høst er hoved­biblioteket særlig rikt på stadig skiftende visuelle bidrag.

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?