Språk

Fosse krev språkfridom

• Aftenposten omsette intervju med Jon Fosse • Vil at journalistane skal få velje målføre sjølv

Forsvarer Ytringsfridommen: Jon Fosse stiller seg solidarisk med journalistar som ikkje får skrive på eige språk. – Det er ei krenking av verste slag, seier han. Forsvarer Ytringsfridommen: Jon Fosse stiller seg solidarisk med journalistar som ikkje får skrive på eige språk. – Det er ei krenking av verste slag, seier han.

Debatten om journalistar sin rett til å skrive på eige målføre skaut fart i fjor haust da Kjartan Fløgstad skreiv ein kronikk om temaet i Klassekampen. No tek forfattarkollega Jon Fosse bladet frå munnen og gjev si uinnskrenka støtte til journalistane som har nynorsk som fyrsteval.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturpolitikk

Frp vil ha mindre «sløsing» i Kultur­de­par­te­mentet. Nå foreslår de å kutte i NFI, Koro og Kultur­tanken.

Kunst

Ansatte ved Munch­mu­seet mener de presses til å ødelegge kunstverk: – Ufattelig urimelig

Bøker

Den verdens­kjente forfat­teren Marilynne Robinson kommer til Oslo i april. – Et gledelig valg, sier redaktør Preben Jordal.