En forfatter som berører

Alice Munros noveller er hverdagsnære, innsiktsfulle og menneskelige. Hun får årets nobelpris i litteratur:

Hedres: Alice Munro, her fotografert i egne, hjemlige trakter ved Lake Huron i Ontario i Canada, er årets nobelprisvinner i litteratur. – Det er noe stillferdig og tilforlatelig ved Munros noveller. Hun kan formidle en innsikt som om det bare var en av mange ting hun tenkte på mens hun ryddet tallerkener inn i et kjøkkenskap, sier Vinduet-redaktør Kaja Schjerven Mollerin. Foto: George Waldman/Polaris Hedres: Alice Munro, her fotografert i egne, hjemlige trakter ved Lake Huron i Ontario i Canada, er årets nobelprisvinner i litteratur. – Det er noe stillferdig og tilforlatelig ved Munros noveller. Hun kan formidle en innsikt som om det bare var en av mange ting hun tenkte på mens hun ryddet tallerkener inn i et kjøkkenskap, sier Vinduet-redaktør Kaja Schjerven Mollerin. Foto: George Waldman/Polaris

«Alice Munro – novellekunstens mester». Sjelden er Nobelkomiteen like konsis og kortfattet i sin begrunnelse for tildelingen av Nobels litteraturpris som den var i går, da nobelkomiteens sekretær Peter Englund kom ut til pressen og offentliggjorde at årets litteraturpris tildeles den kanadiske novelleforfatteren Alice Munro.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Tidsskrift

Med tids­skrif­tet «Samtal» vil en gruppe forskere fra Norge, Sverige og Danmark gi samfunns­forskningen tilbake til folket.

Tv

Strømming skulle gi oss større valgfrihet og et alternativ til kabel-tv. Nå må tjenestene velge mellom å kutte i produk­sjonen eller øke prisen, ifølge medieviter.

Teater

De regionale kultur­fon­dene ble foreslått halvert ved fjorårets stats­bud­sjett. Nå håper Tor Arne Ursin i Grenland Friteater at fondet dobles.