Nisser, nåsåer og nostalgi

NRK, TV2 og TVNorge satser alle på at reprisene skal vinne seere til årets julekalendere. Husker du da hele Norge gikk rundt og nynnet på «The Støveldance», og blandet engelsk og trøndersk – såkalt trøngelsk – i snodige setninger? Den gang det utviklet seg noe tilnærmet et eget kultspråk bestående av uttrykk som «Det e' bærre lækkert»? Ni år er gått siden serien ble sendt første gang, men nå har TV 2 bestemt seg for å gi «The Julekalender» en ny sjanse. Mandag braker det løs, og hver dag til og med julaften får vi følge potetbonden Olaf Sand, kona Gjertrud, den onde nåsåen Benny og nissene Fritz, Hansi og Gynter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Seksti­mers­dager har gitt færre sykedager for Amalie Jørpeland. Men arbeids­mi­nister Tonje Brenna mener kortere arbeidstid er et steg i feil retning.

Gaza-krigen

Kristen­sio­nisme er en rasistisk ideologi, mener den sørafri­kanske teologen Frank Chikane.

Asyl

Staten holder fast på at eritreiske Merharvit Teklia skal nektes flykt­ning­s­tatus – og anker til Høyeste­­rett. Vinner Teklia, må 55 vedtak omgjøres.