Enige om Olje-for-mat

FNs sikkerhetsråd ble raskt enige om prinsippene for en videreføring av det irakiske Olje-for-mat-programmet i går. Myndigheten for programmet blir lagt hos FNs generalsekretær Kofi Annan. Han får fullmakt til å videreføre programmet i 45 dager. Oljesalget vil kunne gi inntekter på vel 2,5 milliarder dollar som skal brukes til å finansiere matvarehjelpen som holdt liv i 60 prosent av Iraks 22-23 millioner innbyggere før krigen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Barnevern

Hvorfor har regje­ringen brukt over fem år på å skjerpe politi­at­testen for ansatte i barne­ver­net? Det vil ikke justis­mi­nis­teren svare på.

Samferdsel

Leder i Øst-Finn­mark­rådet og Vadsø-ordfører Wenche Pedersen (Ap) ber samferd­sels­mi­nis­teren droppe flykutt i nord.

Hotelleier og lokal­po­li­tiker for Bygdelista i Måsøy Logen Kart­hige­san ber om krisegrep for Finnmark: null skatt i fem år.