Umulig avisprosjekt?

I oktober kom den danske avisa Dagen for første gang på gata. Målet var å lage avis for folk som kan lese, av folk som kan skrive. Dagen presenterer seg selv som «en moderne, international avis rettet mod videbegærlige og kvalitetsbevidste læsere. Mennesker, der deler et handlingsorienteret, globalt og fordomsfrit syn på verden. Mennesker, der sætter pris på en avis, hvis nysgerrighed altid er større end dens fordomme.» Altså en drøm for alle som er lei innholdsløse tabloider og medier uten interesse for dybde. Flere av Danmarks profilerte journalister sa opp sine jobber for å realisere denne drømmen. Fredag 6. desember brast drømmen, da det viste seg at avisa ikke kunne betale regningene. Den journalistiske kvaliteten var ikke nok. Dyre lunsjer ble den avgjørende spikeren i kista da et cateringfirma tok ut konkursbegjæring. Avisa har imidlertid ikke gitt opp helt. Styret har vært i forhandlinger med flere investorer, og innkaller de ansatte til nytt møte i dag hvor det vil vise seg om avisdrømmen kan leve videre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

I 2024 ba Stortinget regje­ringen om et forbud mot krypto­ut­vinning i datasentre. Det blir stadig flere krypto-datasentre, men forbudet uteblir.

Arbeidsliv

I tre år har LO i Sverige forsøkt å streike fram tariff­av­tale med Tesla. Nå gir de opp.

Oljefondet

Ni måneder etter at Etikkrådet ble satt på pause, sier tidligere rådsmedlem Cecilie Hel­les­tveit at Norge har mistet makt som pådriver for etiske inves­te­ringer.